Vannak, akik még a kivételesek közt is kivételes teljesítményre képesek a pályájukon és az életükben. Vajon mi ennek az oka?
A rendkívül sikeres emberekről szóló történetek látszólag az intelligenciáról, a tehetségről és az ambícióról szólnak. Malcolm Gladwell a Kivételesekben bebizonyítja, hogy a siker története valójában teljesen más, és ha meg akarjuk érteni, hogy egy ember miért fut be, akkor alaposabban szemügyre kell vennünk a körülményeit - a családjukat, a születési helyüket, sőt a születési dátumukat is. A siker története sokkal bonyolultabb - és sokkal érdekesebb is - mint azt első pillantásra gondolnánk. Például kevesen tudják, hogy Michael Jordan melyik sportágban kezdte a karrierjét és hogy ott csak közepes eredményeket ért el. (baseball-osként kezdte pályafutását)
Vajon miben hasonlít egymásra a kivételesen sikeres Bill Gates és a Beatles, miért kiemelkedőek az ázsiaiak a reál tudományokban, milyen rejtett lehetőségei vannak a sztársportolók, miért olyan hasonló a legjobb New York-i ügyvédek háttere és története, miért él a a világ legokosabb embere teljes ismeretlenség? Mindez a generáció, a család, a kultúra és a társadalmi hovatartozás eredménye.
Az outlier-ek, a kivételes emberek élete - azoké az embereké, akiknek teljesítménye kilóg az átlagos tartományból.
A következő néhány hétben a fenti kérdésekre igyekszünk választ adni olvasóinknak!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.