Az önismeret minden kultúrában és társadalomban értékkel bír. A nyugati civilizációkban az önismeret az utóbbi évtizedekben kiemelkedő tulajdonsággá avanzsálódott a rohanó, felszínes, profitorientált társadalomban. Mi magunk is tisztában vagyunk az önismeret fontosságával, ugyanakkor saját magunk megfigyelése és megértése helyett tréningekre, továbbképzésekre és pszichológushoz járunk.
Ma minden átlagos ember azzal a feladattal és egyben akadállyal néz szembe, hogy az élet több területén egyszerre kell kiemelkedő teljesítményt nyújtania, megfelelnie a társadalom egésze vagy kisebb csoportjai által támasztott követelményeknek. Az önismeret abban segíthet, hogy tisztában legyünk képességeinkkel, motivációinkkal és az általuk elérhető teljesítményekkel. A motiváció kiemelt jelentőséggel bír teljesítményünk szempontjából, hiszen ez határozza meg, hogy mit és miért teszünk, és milyen eredményt várunk. Belső hajtóerőnk párosulva aktuális energiaállapotunkkal (az állapot, amely teljesítményünk hatásfokát, intenzitását jelzi) különböző teljesítményeket eredményez. A feladatok végzése során nem mellékes az sem, hogy mire fókuszálunk.
Az aktivitás és a motiváció dimenziójában vizsgálva a következő négy típusú teljesítés, teljesítmény alakulhat ki:
Aktív-negatív: energiatelt, de feszült
- Külső motiváció: igazoljunk valamit
- Hajtóerő: a feladatvégzés végeredménye pl. nyerni, pénzt keresni
- Fókusz: múlt vagy jövő
Passzív-negatív: feszült és energiahiányos
- Külső motiváció: elkerüljünk egy problémát
- Hajtóerő: hiányzik, mert kiégtünk, nem tudunk lelkesedni semmiért
- Fókusz: nem fókuszálunk
Aktív-pozitív: energiatelt és fesztelen
- Belső motiváció: megfelel az adott kihívásnak
- Hajtóerő: minőségre, boldogságra, kiemelkedő teljesítményre törekvés
- Fókusz: jelen
Passzív-pozitív: fesztelen, de energiahiányos
- Belső motiváció: nyugalom, harmónia elérése
- Hajtóerő: hiányzik, mert pihenünk, de a hiány ideiglenes
- Fókusz: nem fókuszálunk
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.